Сѐ за политика на едно место!

(ВИДЕО) Србија доби нов парламентарен состав, револтирани граѓани ги гаѓаа пратениците со јајца

Српското собрание ги потврди мандатите на новите пратеници, кои денеска положија заклетва. Со тоа и официјално почнува со работа парламентот во Србија, кој беше распуштен поради одржувањето на парламентарните избори.

На списокот на коалицијата на Александар Вучиќ – ,,За нашите деца“ има најмногу пратеници, 188, Социјалистичката партија на Србија – Обединета Србија ќе има 32 пратеници, СПАС ќе има 11, додека Унијата на Војводина ќе имаат 9 праници.

Партијата за правда и помирување на Муамер Зукорлиќ ќе има четири пратеници во парламентот, СДА „Санџак“ три места и „Албанска демократска алтернатива – обединета долина“ тројца претеници.

Пред Собранието во Белград имаше немири и инциденти кога пратениците излегоа пред зградата на пауза.

Според медиумите, расчинетиот свештеник Антоније Давидовиќ ги предводи протестите.Во еден момент, тој зеде неколку јајца и почна да гаѓа кон зградата на националното собрание.

Фото: Mondo