fbpx
Сѐ за политика на едно место!

Денеска се регистрирани 166 нови случаи на ковид 19, починаа 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1419 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-47, Куманово-17, Дебар-1, Штип-23, Тетово-12, Струга-7, Битола-1, Охрид-3, Кавадарци-9, Гостивар-15, Гевгелија-1, Струмица-1, Демир Хисар-1, Македонски Брод-10, Виница-2, Свети Николе-2, Кичево-12, Неготино-2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 185 оздравени пациенти од: Скопје-98, Куманово-17, Штип-25, Битола-8, Гостивар-15, Радовиш-2, Пробиштип-1, Свети Николе-12, Кичево-3, Ресен-4.
Починати се 4 лица, пациент од Скопје (77г.), пациент од Кичево (72г.), пациент од Штип (58г.) и пациент од Битола (70г.). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11054,  бројката на оздравени пациенти е 6882, на починати е 497, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3675. Денес се евидентираат 3 контролни теста и исправка за 1 оздравено лице. Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:• Скопје 4901, активни 1372• Куманово 1083, активни 263• Дебар 206, активни 118• Штип 859, активни 428• Прилеп 333, активни 53• Тетово 1057, активни 237• Струга 456, активни 202• Велес 225, активни 22• Битола 143, активни 64• Охрид 277, активни 89• Кавадарци 70, активни 53• Гостивар 465, активни 269• Гевгелија 23, активни 12 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 3 на Богданци)• Струмица 37, активни 21• Крива Паланка 25, активни 11• Радовиш 29, активни 21• Крушево 16, активни 9• Кочани 104, активни 24• Пробиштип 53, активни 19• Демир Хисар 33, активни 27• Македонски Брод 36, активни 31• Пехчево 6, активни 0• Берово 5, активни 1• Валандово 6, активни 0• Виница 18, активни 14• Делчево 5, активни 4 (*4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)• Кратово 14, активни 8• Свети Николе 224, активни 165• Кичево 172, активни 105• Ресен 146, активни 26• Неготино 27, активни 7 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1419 теста се преку: ИЈЗ-1058, ЦЈЗ Скопје-23, Авицена-134, Биотек-0, МАНУ -0, Жан Митрев (Филип Втори)-0, Систина со PCR метода -114, Судска медицина -0, ЦЈЗ Битола-72, Инфективна клиника-6, ГАК-12. Досега во земјата се направени вкупно 105357 тестирања на ковид -19.  Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 90 пациенти. На кислородна поддршка се 47 пациенти, 1 на механичка вентилација.  
Во болницата во Козле се хоспитализирани 10 возрасни пациенти позитивни на ковид-19 и 3 деца позитивни, како и 5 пациенти суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 7 нови, вкупно хоспитализирани се 96 пациенти. На респираторна машина се 5 пациенти.
Во болницата во Битола се хоспитализирани 28, а во болницата во Штип се хоспитализирани 37 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 116 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

Денеска се регистрирани 166 нови случаи на ковид 19 Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)• Чаир – 170• Аеродром – 156• Бутел – 87• Гази Баба – 139• Центар – 120• Карпош – 120• Сарај – 65• Кисела Вода – 149• Ѓорче Петров – 97• Студеничани – 48• Шуто Оризари – 111• Арачиново – 24• Илинден – 23• Петровец – 17• Чучер Сандево – 8• Сопиште – 21• Зелениково- 8• Странец – 6• Нераспределен- 3