fbpx
Сѐ за политика на едно место!

Од полноќ бензините поевтини за еден денар, а дизелот за денар и пол

Регулаторната Комисија за Енергетика ги објави новите, намалени малопродажни цени на горивата. Во согласност со методологијата за пресметка на цените, од вечерва малопродажните цени на горивата се намалуваат во просек за 2.93%.

Цените на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 се намалуват за еден денар по литар, и овие горива ќе чинат по 58.50, односно 60.50 денари за литар.

Цената на ЕУРОДИЗЕЛ горивото се намалува за 1.50 денари за литар, па еден литар дизел гориво ќе чини 49.00 денари.

Новите цени стапуваат на сила вечева на полноќ и ќе важат до следната рекалкулација.