Постоел ли ДОГОВОР помеѓу СДС и АПАСИЕВ за одземање на гласови од ВМРО-ДПМНЕ?!

Во 2020 година Заев до Апасиев го постави следното прашање: Дали е вистина дека сме ви обезбедиле ресурси за да одземете гласови од ВМРО-ДПМНЕ? Премиерот Зоран Заев по прашањето од...

Ципрас на браникот на Преспански договор

Критики до актуелната грчка Влада и премиерот Кирјакос Мицотакис. Дека иако го почитува Договорот од Преспа, сепак на неодредено време ја одложува ратификацијата на трите меморандуми за соработка со Македонија....

Хан и Могерини без одговор зошто нема ЕУ за Македонија

Јоханес Хан, поранешен еврокомесар за проширување, во Охрид истакна дека Северна Македонија служи како пример како се остваруваат целите. Според него, Договорот од Преспа е фантастичен пример како се решават...