ДИК ЈА ПОТВРДИ ИСТОРИСКАТА ПОБЕДА НА ГОРДАНА СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА И ВМРО-ДПМНЕ И ЗАСЛУЖЕНИОТ ПОРАЗ НА СДСМ

Државната изборна комисија (ДИК)  ги објави првичните и официјални резултати од 100 отсто преброените гласови од претседателските и парламентарните избори. Кандидатката за претседателка на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова освила 561.001 глас, а...

Изборите ќе ги следат 1078 домашни и 770 странски набљудувачи

Утрешното гласање, вториот круг за претседател и парламентарните избори ќе ги следат вкупно 1999 набљудувачи, преведувачи и странски новинари. Акредитирани се 1.078 домашни набљудувачи, потоа 770 странски набљудувачи. Вообичаено за...

Право на глас на вториот круг од претседателските избори имаат 1.814.317, а на парламентарните 1.815.350 избирачи

На 8 мај, на вториот круг од претседателските избори право на глас имаат 1.814.317 избирачи, додека на парламентарните избори 1.815.350 избирачи. Разликата во гласовите е 1033, генерално поради граѓани кои...

Николоски: Соработка со Али Ахмети во било која варијанта, форма и начин нема да има

Со Али Ахмети е исклучена секаква соработка во било која варијанта, во било која форма, на било кој начин нема да има соработка со Али Ахмети. Ние сме многу сериозни...

(ВИДЕО) Дафина Стојаноска во Брвеница: Ветуваме жестока борба со корупцијата и владеење на правото

Денес унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ од Брвеница во дворот на црвата Св. Никола во Челопек организираше одличен настан во кој учество имаа земено и млади девојки во поречка носија...

Една недела до одржување на изборите, партиите продолжуваат со предизборните активности

На една недела до одржувањето на парламентарните избори и вториот круг на претседателските избори, продолжуваат препукувањата меѓу партиите, а во фокусот се и условите на партиите за постизборните коалицирања. И...

Николоски од Радовиш: Филипче е човекот кој го уништи здравството, ќе биде запишан на најцрните страници

На 8 мај треба да  имаме масовна референдумска излезност, сите да излезат за убедливо да победиме во изборна единица 4, да не се доведеме во ситуација основни здравствени услуги да...

Мицкоски: Правилото победник со победник е прекршено во 2017 година и тоа не важи, оној кој има 61 пратеник во парламентот ја формира идната влада

„Жалам што сеуште раководството на ДУИ живее во некои времиња кој се минато во Македонија. Македонија е држава на сите граѓани во нејзе, ниту е федерација, ниту е би, три,...

Ако на 8 мај граѓаните останат дома, Ахмети, Груби и Османи ќе продолжат да ја понижуваат Македонија

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ на денешниот митинг во Чешиново-Облешево во рамките на претседателската и парламентарата кампања побара на изборите на 8 мај сите граѓани да излезат да гласаат за ВМРО-ДПМНЕ...

После промената на власта општините ги чека инвестициски бум – Драган Ковачки на средба со граѓаните на Кочани

Денеска сме во посета на македонските општини од Истокот. Денеска сме во посета на Кочани. Со Платформата 1198 предвидуваме многу нови проекти, инвестициски бум во општините околу 1 милијарда евра...