fbpx
Сѐ за политика на едно место!

Мицкоски против афтокефалноста на МПЦ?

Македонската православна црква - Охридска Архиепископија се бори за своето место во православната екумена. За таа цел создадена е стратегија на црковните и државните претставници, кои заедно со меќународна експертиза и помош сакаат таа цел

Дали Царовска ќе му одговори на Богојески?

После скандалозните сознанија дека МОН на Мила Царовска планира укинување на предметот историја од македонските училишта, Богојески со жестока реакција на неговара официјална фан страна и логични прашања. Дали Царовска ќе одговори?

Мицињата откако му направија цензус за избор на Пендаровски, сега не го признавале?

Откако мицињата од ВМРО ДПМНЕ му направија изборен цензус за избор на Стево Пендаровски за претседател на Македонија, сега се премислиле и не го признавале. Пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ го дочекаа годишното обраќање на шефот на

Македонски концепт во целост го прифаќа и поддржува “Македонскиот манифест” на МПЦ- ОА, МАНУ и УКИМ

Македонски концепт со особена радост и општо задоволство ја дочека информацијата дека конечно Македонската академија на науките и уметностите, Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија и Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ –

Бугарскиот шовинист Ангелче Џамбаски со напади кон Богојески

Бугарскиот шовинист и т.н. европратеник Ангелче Џамбаски, од кого се срами цела Европа, вчера преку неговата официјална фан страна на социјалната мрежа Фејзбук, жестоко го нападна Петар Богојески поради неговите ставови јавно да ја

ЕКСКЛУЗИВНО: ВМРО ДПМНЕ ќе ги бојкотира локалните избори во Штип!

Според извори од ИК на ВМРО ДПМНЕ во текот на вчерашниот ден се одржал состанок помеѓу тројцата клучни водачи на ВМРО ДПМНЕ, Антонио Милошоски, Христијан Мицкоски и Александар Николоски, со цел да се договорат за заеднички настап на

Јаничари!

Бугарите од нас бараат да се самопрогласиме за јаничари! Не бива таа работа другари! Тоа е исто, како ние од вас да побараме да признаете дека, од немајкаде, сте ја предале македонската кауза и сте станале Бугари, односно сте се

Груевски беше поголем демократ од Мицкоски, Поповски му објави војна на Мицкоски

Поранешниот министер за надворешни работи од редовите на ВМРО ДПМНЕ, господин Никола Поповски, најблизок соработник на господин Мартин Протугер, на вчерашниот настап на ТВ Канал 5 - Само Вистина изјави дека поранешниот лидер на ВМРО

Нова опозиција во Македонија!

Откако стана јасно дека актуелната водечка опозициона коалиција Обнова под лидерство на Мицкоски, нема капацитет да ги порази СДСМ и Заев, уште помалку да се реорганизира и подготви за следните избори, вонпарламентарната опозиција во