fbpx
Сѐ за политика на едно место!

Почната постапка за отповикување на почесниот конзул на Унгарија во Битола

Унгарија вчера го отповика сопственикот на фирмата „Еко клуб“ од Битола, Сашо Јанакиевски, кој беше почесен Конзул на Унгарија во Битола. Одлуката ја донело унгарското МНР откако во јавноста излезе информацијата дека фирмата на Јанакиевски

Апелација ја одби жалбата на Камчев за враќање на пасошот

Апелацискиот суд ја одби како неоснована жалбата на осомничениот во „Империја“ Јордан Камчев, кој бараше замена на мерката претпазливост со гаранција. „Апелацискиот суд донесе решение со кое жалбата на осомничениот Ј. К. од С. изјавена

Безживотно тело пронајдено кај Канео, СВР врши увид

Машко безживотно тело предмалку пронајдено кај Канео. Портпаролот на СВР Охрид Стефан Димовски вели дека екипите на СВР Охрид се на терен вршат увид на местот каде е пронајдено телото. Повеќе детали во текот на денов. Фото: Архива

Анализите покажаа дека РДФ-отпадот во камионите на Богородица е според европски стандарди

На 29.01.2020 година Државниот инспекторат за животна средина во координација со Министерството за животна средина и просторно планирање и Царинската управа, извршија вонреден инспекциски надзор на 15 камиони со отпад (РДФ) од

Ѓорѓиевски: Заев монструозно ги лажел родителите на убиените кај Смилковско езеро, на што се е…

Зоран Заев монструозно го злоупотребувал масакрот кај Смилковско Езеро за политички цели од цела 2015 година па наваму. Кога се дрзнал да лаже, да манипулира и да си игра со судбините на семејствата на убиените, но и на целата македонска

ТЕ – ТО: Во последниов период ТЕ-ТО АД е повторно предмет на неосновани напади, лаги и…

Во последниов период ТЕ-ТО АД е повторно предмет на неосновани напади, лаги и манипулации од страна на претставниците на Топлификација кои имаат единствена цел притисок врз институциите и замајување на јавноста. Во целост ги демантираме

МВР го документирала случајот со статусот на Б.Т. и го информирала обвинителството

При следење на интернет содржини со цел утврдување и документирање содржини со говор на омраза, од страна на Секторот за компјутерски криминал утврден е профил со име Б.Т., кој на 06.02.2020 во 16.05 часот го објавил следниот текст:

Скопјанец обвинет за поседување оружје и дрога

Основното јавно обвинителство Скопје, по спроведена истражна постапка, поднесе Обвинителен акт против лице на возраст од 25 години кое се товари за кривични дела – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги,

Распишана меѓународна потерница по Красниќи и Рамадани

Министерството за внатрешни работи распиша меѓународна потерница за Агим Красниќи и Сехат Рамадани по бегството од затворот во Штип. Красниќи и Рамадани беа дел од рупата од Кондово која пред 15 години се закануваше дека ќе го нападне

Жбогар: Да се донесе законот за ЈО за да се демонстрира посветеноста на европската иднина

Законот за јавно обвинителство треба да се донесе бидејќи со тоа ќе покажете промена на начинот на мислење од што е минимумот потребен да се направи за отворање на преговори, кон тоа како да ги искористиме максимално преговорите за