fbpx
Сѐ за политика на едно место!

183 нови случаи на ковид 19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1769 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-51, Куманово-7, Дебар-4, Штип-1, Прилеп-15, Тетово-13, Струга-4, Велес-3, Битола-6,

Мицкоски до Ромео:Поради неспобноста на власта, Република Македонија нема никаков напредок

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот, Александар Николоски денес остварија средба со италијанскиот амбасадор, Карло Ромео. На средба разговараа за актуелната политичка состојба во државата

Заев – Гир: Во претстојниот период заедно со Делегацијата на ЕУ во Скопје очекуваме успешна…

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска го прими новоименуваниот амбасадор на ЕУ во нашата земја, неговата екселенција Дејвид Гир. Премиерот Заев на амбасадорот Гир му посака топло добредојде и изрази

Богојески: Власта директно ја води државата кон судири по етнички основ

Власта директно ја води државата кон судири по етнички основ, обвини Петар Богојески од Македонски концепт. „Ако утрото по денот се познава, тогаш сме сигурни дека оваа Влада е на погрешен антиевропски пат. Од една страна е

Заев ги претстави замениците-министри во Собрание: Со кандидатите ќе го заокружиме капацитетот на…

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев во Собранието на Република Северна Македонија, на седницата на која се гласа за заменици-министри ги предложи следните кандидати: - Башким Хасани, за заменик на

Денеска се регистрирани 88 нови случаи на ковид 19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-45, Куманово-4, Штип-1, Прилеп-7, Тетово-6, Струга-3, Битола-2, Охрид-3, Гостивар-1,

Бектеши: Со економските политики за развој на иновативноста, инвестиции во технолошкиот развој и…

„Во наредните четири години како Министер за економија ќе продолжам да водам економска политика чија цел ќе биде развој на иновативноста и инвестиции во технолошкиот развој како шанса за посакуваната трансформација во економијата.

Порака од претседателот Пендаровски по повод 75-годишнината од основањето на Обединетите нации

Претседателот Стево Пендаровски преку видео-порака се обрати на настанот на високо ниво, што по повод 75-годишнината од формирањето на Организацијата на Обединетите Нации, се одржа вчеравечер во Њујорк на тема „Иднината што ја сакаме,

Денеска се регистрирани 45 нови случаи на ковид 19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 552 тестирања, а регистрирани се 45 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-10, Куманово-4, Штип-1, Прилеп-1, Тетово-5, Гостивар-4, Крива Паланка-1, Радовиш-1,

Од полноќ поскапуваат горивата

Регулаторната комисија донесе одлука за цените на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ. Согласно одлуката на РКЕ, малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 2,00 ден/лит. Со тоа цената на