fbpx
Сѐ за политика на едно место!
Пребарување по категорија

АВТОРСКИ

Богојески: Власта директно ја води државата кон судири по етнички основ

Власта директно ја води државата кон судири по етнички основ, обвини Петар Богојески од Македонски концепт. „Ако утрото по денот се познава, тогаш сме сигурни дека оваа Влада е на погрешен антиевропски пат. Од една страна е

Заев ги претстави замениците-министри во Собрание: Со кандидатите ќе го заокружиме капацитетот на…

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев во Собранието на Република Северна Македонија, на седницата на која се гласа за заменици-министри ги предложи следните кандидати: - Башким Хасани, за заменик на

Бектеши: Со економските политики за развој на иновативноста, инвестиции во технолошкиот развој и…

„Во наредните четири години како Министер за економија ќе продолжам да водам економска политика чија цел ќе биде развој на иновативноста и инвестиции во технолошкиот развој како шанса за посакуваната трансформација во економијата.

Порака од претседателот Пендаровски по повод 75-годишнината од основањето на Обединетите нации

Претседателот Стево Пендаровски преку видео-порака се обрати на настанот на високо ниво, што по повод 75-годишнината од формирањето на Организацијата на Обединетите Нации, се одржа вчеравечер во Њујорк на тема „Иднината што ја сакаме,

Кај Велес во камион пронајдени 30 лица-мигранти од Авганистан, Сирија и Сомалија

На 20.09.2020 во 12.00 часот на наплатна станица „Отовица” во Велес, полициски службеници од СВР Велес забележале товарно моторно возило со скопски регистарски ознаки, при што возачот го напуштил местото на настанот. Подоцна, на 500

(ВИДЕО) Претреси во Лојане и Ваксинце, приведени три лица

На 20.09.2020 во раните утрински часови од страна на Регионалниот центар за гранични работи Север, во содејство со Единицата за брзо распоредување и СВР Куманово, а по претходно издадена Наредба од Основен суд Куманово, бил извршен

Македонски концепт за македонско – бугарските односи

Официјален став на Македонски концепт по македонско - бугарските односи Рамковната позиција и Манифестот кон ЕУ на Република Бугарија, претставуваат едностран чин на непријателство и суспендирање на Илинденскиот договор за

Вицегувернерката Митреска: Народната банка не може и не смее да дозволи банка да работи спротивно на…

Ковид-кризата во нашата земја настапи кон средината на март и едноставно е невозможно во олку кус период да доведе до несолвентност на банка и да биде пресуден фактор за нејзиното затворање. „Еуростандард банка“ подолго време наназад беше

Мрежата за заштита од дискриминација: Владата сака да постави партиски кандидати во КСЗД

Мрежата за заштита од дискриминација остро ја осудува одлуката на Владата на Македонија со која се одбива предлогот на граѓанските организации за транспарентна и инклузивна постапка за избор на членовите на Комисијата за спречување и

Отказ за советникот на екс министерот Чулев поради насилно и недолично однесување

Министерството за внатрешни работи денеска, по спроведената дисциплинска постапка од соодветната дисциплинска комисија, му го откажа договорот за вработување на З. Ѓ. на работното место државен советник за полициски и