fbpx
Сѐ за политика на едно место!
Пребарување по категорија

АВТОРСКИ

Вицегувернерката Митреска: Народната банка не може и не смее да дозволи банка да работи спротивно на…

Ковид-кризата во нашата земја настапи кон средината на март и едноставно е невозможно во олку кус период да доведе до несолвентност на банка и да биде пресуден фактор за нејзиното затворање. „Еуростандард банка“ подолго време наназад беше

Мрежата за заштита од дискриминација: Владата сака да постави партиски кандидати во КСЗД

Мрежата за заштита од дискриминација остро ја осудува одлуката на Владата на Македонија со која се одбива предлогот на граѓанските организации за транспарентна и инклузивна постапка за избор на членовите на Комисијата за спречување и

Отказ за советникот на екс министерот Чулев поради насилно и недолично однесување

Министерството за внатрешни работи денеска, по спроведената дисциплинска постапка од соодветната дисциплинска комисија, му го откажа договорот за вработување на З. Ѓ. на работното место државен советник за полициски и

Владата до Собранието ја достави листата со предлози за заменици-министри со нивните биографии, еве…

Владата на Република Северна Македонија, во име на премиерот Зоран Заев, до Собранието на Република Северна Македонија ја достави листата со предлози за заменици-министри. За заменици-министри по одделни ресори се предлагаат: -

Единствената Национална платформа за учење од далечина ќе ја користат над 250.000 ученици и 25.000…

„Горди сме што за прв пат создадовме единствена Национална платформа за онлајн учење, што ја креиравме исклучиво со домашни ресурси и експерти. Ова нѐ охрабрува, но и ни дава дополнителен поттик за нејзино усовршување и прилагодување на

Врховниот суд ги потврди казните затвор за Груевски, Поповски и Јанкулоска

Врховниот суд ги одби жалбите на поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во МВР Ѓоко Поповски и екс министерката Гордана Јанкуловска за случајот Тенк. „Врховниот суд на Република Северна Македонија ја

Груби најави помош за приватни компании ако вработат Албанци

Владата ќе ги субвенционира приватните компании кои ќе вработат Албанци или граѓани од другите помали етнички заедници, најави синоќа во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21, првиот вицепремиер Артан Груби, и додаде дека оваа мерка во

Бочварски: Ќе анимираме и мотивираме инспектори за борба со дивоградбите, а ќе направиме и сериозни…

Доизградбата на автопатот Охрид – Кичево, е приоритет на владата кој забрзано ќе биде реализиран, истакна на денешната прес конференција министерот за транспорт и врски Благоја Бочварски. Овој автопат како што претходно беше најавено ќе

Средба Филипче- Бартолини: Со 4 милиони евра од ЕУ се обезбедува опрема во здравството и јакнење на…

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, вчера оствари средба со Никола Бартолини - шеф на секторот за Програми за финансиска поддршка при Делегација на Европската Унија во Скопје. На средбата се разговараше за десет

Обвинителството ќе го проверува предизборното рекламирање на политичките партии

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција издаде Наредба за проверка на фирми што во предизборниот период наменски отвориле портали без импресум, адреса на седиште и без објавување на