fbpx
Сѐ за политика на едно место!
Пребарување по категорија

АВТОРСКИ

(ВИДЕО) Иваноски: Еве зошто да гласате за бр. 10 за Македонски концепт“

Зошто, „Македонски концепт“, затоа што ние не сме партија, ние сме независна листа на граѓани кои сакаат своите проекти и знаења да ги вложат во подобро утре и промени во нашата земја. Затоа, ако сакате да имете пратеници волонтери, ако

Вартоломеј: Претворањето на Аја Софија во џамија ќе разочара милиони христијани низ целиот свет

Враќањето на истанбулската „Аја Софија“ во џамија би предизвикало раздор, изјави вселенскиот патријарх Вартоломеј, пред турскиот суд да донесе одлука за зградата која е музеј од 1934 година. Турскиот претседател Таип Ердоган предложи

Започна пријавувањето за гласање за изборите на лицата со Ковид-19, во самоизолација и хронично…

Почнува пријавувањето до Општинските изборни комисии на лицата со Ковид-19 и во самоизолација, на болните, немоќните и хронично болните за гласањето на предвремените парламентарни избори на 15 јули. Известувањата се доставуваат до

Од денеска се отвораат аеродромите

Министерството за здравство информира дека согласно одлуката на Комисијата за заразни болести, денеска се отвораат аеродромите во Скопје и во Охрид. Протоколот донесен од комисијата е направен по сите светски стандарди. Во зградата ќе

Целта на Македонски концепт е Закон за пратеници волонтери со кој пратениците нема да се богатат и…

Пратеници – волонтери – е предлог на Македонски концепт со кој пратениците ќе бидат волонтери во служба на граѓаните. Ова е закон со кој пратениците ќе работат на волонтерска основа, и затоа нема да бидат платени од собрание, нема да

Од денеска стапува на сила новиот Закон за Јавното обвинителство

Од денеска стапува на сила новиот Закон за Јавното обвинителство, кој беше донесен пред распуштањето на парламентот. Со тоа, престанува важноста на Законот за специјалното јавно обвинителство, каде вчера вработените го имаа својот

Илхан Ќучук: изборите во Северна Македонија – клучен тест за демократска зрелост

По објавувањето дека парламентарните избори во Северна Македонија ќе се одржат на 15-ти јули, постојаниот известувач на Европскиот парламент за Северна Македонија Илхан Ќучук, рече: „На 15-ти јули, граѓаните во Северна Македонија ќе го

Дејкоски: Во селата може и мора,да се креира одржлив развој

Колумна на Перо Дејкоски , кандидат за пратеник на „Македонски концепт“ на ИЕ 5 Претстојните парламентарни избори најмногу ќе останат запаметени поради фактот предизвикан од пандемијата на корона вирусот,термин што ни го зарази и

Предадена донацијата од Амбасада на САД за правосудството за справување со Ковид-19

Амбасадорката на САД Н.Е. Кејт Мари Брнз денеска во Јавното обвинителство на Република Северна Македонија ја предаде донацијата од Соединетите Американски Држави, преку Бирото за меѓународна борба против наркотици и спроведување на

Дерковски: На избирачкиот список има околу 1,8 милион гласачи

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски, и министерот за внатрешни работи, Наке Чулев, на денешната заедничка прес-конференција истакнаа дека тие имаат високо ниво на соработка. „Веројатно в среда ќе го заклучиме