fbpx
Сѐ за политика на едно место!
Пребарување по категорија

БИЗНИС

Фабриките ќе работат во смени и за време на полициски час, работниците на работа со посебни дозволи

Производствените погони и фабрики го продолжуваат своето производство организирано во смени за време и на полицискиот час, а работниците во време на забраната ќе се движат со посебни дозволи за вршење на сменска и ноќна работа. Оваа

Поради коронавирусот Русија ја затвори границата

Русија одлучи да ја затвори границата со Кина во пет региони на Далечниот Исток поради ширењето на коронавирусот, изјави премиерот Михаил Мишустин. „Денес е потпишана соодветна наредба, а примената е веќе почната. Во текот на денот ќе

Срби задржани во карантин во Индија поради сомнеж за коронавирус

Неколку српски државјани се наоѓаат во карантин во Индија, поради сомнеж дека се заразени со новиот коронавирус, јави дописникот на МИА од Белград. Брачната двојка Ј. Ј и нејзиниот сопруг допатувале од Кина во индиската крајбрежна

Две фирми „лапнале“ повеќе од 600 илјади евра за новогодишно украсување

Вкупно 675 илјади евра потроши Град Скопје и 20 општини за украсување на Новата 2020 година. Само Градот потрошил околу 285 илјади евра, што е удел од 42 отсто од вкупните пари за оваа намена. Споредено со претходната година, намален е

Бизнисмените го поздравија зголемувањето на прагот за плаќање во кеш

Стопанска Комора на северозападна Македонија (СКСЗМ) изрази задоволство што Собранието го усвои нејзиниот предлог, со кој се бараше плаќањето на готовина за стоки и услуги во вид на една или повеќе очигледно поврзани трансакции, што не е

Ангеловска: Пензионирањето и природниот одлив се причина за вработување во администрацијата

Природниот одлив и пензионирањето се причините за тековните вработувања во администрацијата и тие не се побројни во однос на претходниот период. Напротив, рече денеска министерката за финансии Нина Ангеловска. Одговорајќи на новинарско…

Ангеловска: Доделени првите награди од МојДДВ, за 60 % зголемен бројот на скенирани сметки

Во наградната игра МојДДВ #МојаНаграда досега учествуваат 110 илјади граѓани и се доделените првите 30 награди, при што за трипати се зголемени бројките за скенирани сметки, наплатата на ДДВ и на корисниците на мобилната апликација, објави…

ММФ: Уделот на сивата економија во Македонија изнесува 37,6 проценти

Уделот на сивата економија во севкупниот економски сектор на Северна Македонија изнесува 37,6 проценти, покажуваат податоците на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ). Според овој податок, земјава е на четвртото место во регионот на…

Субвенции за поголеми плати побарале вкупно 8.000 фирми

Вкупно 8.000 фирми досега побарале субвенции од државата за да може да исплаќаат поголеми плати на 45 илјади вработени, соопшти денеска директорката на Управата за јавни приходи (УЈП), Сања Лукаревска. Според Лукаревска, 1.300 работодавачи…

СДСМ: Со МојДДВ се враќаат над 3 милиони евра кај граѓаните

Преку мерката МојДДВ, 15 отсто од данокот на додадена вредност, кој го плаќаат граѓаните, се враќа назад, во нивниот буџет. Од СДСМ потсетуваат дека исплатата на првите парични средства од мерката Мој ДДВ е во тек, а 186 милиони денари или…