fbpx
Сѐ за политика на едно место!
Пребарување по категорија

ИНТЕРВЈУ

Трајанов: Македонија треба да биде една изборна единица, пропорционален модел и без изборен праг

Претседателот на Демократскиот сојуз Павле Трајанов, се залага за укинување на „еднопартискиот систем“, со цел да се создадат услови за суштински и системски промени во начинот на владеење,а со тоа да се зголеми одговорноста на

Интервју со Елмас Хасановиќ: Формирање на НАТО Центар за извонредност во регионот е од огромна…

Ексклузивно интервју со М-р Елмас Хасановиќ Fulbright Alumni USA ПОЛИТИКА: Предлагате формирање регионална организација во Македонија, и тоа НАТО Центар за Извонредност? Која е потребата од ваков центар во регионот и зошто баш под капата

Интервју Дино Блажески: Секогаш има простор за трет блок или опција која ќе го сруши меинстримот…

Разговараме со претседателот на УМС на ВМРО-НП Дино Блажески Политика: Г. Блажески. ВМРО НП уште пред десетина години се залагаше за промена на изборниот модел во Македонија една изборна единица. Денес зад истата иницијатива застанаа СДСМ

Ексклузивно интервју со Стево Насковски, промотор на „Македонски концепт“

Политика направи интервју со Стево Насковски еден од застапниците и промоторите на политичката платформа „Македонски концепт“ кој силно се промовира во јавноста извесен период. Насковски е познат на јавноста како поранешен организационен…

Лазаровски: Да се стави крај на црнилата и да се создадат силни институции кои нема да бидат под…

Црно-белата слика на македонската политичка сцена се обиделе да ја променат повеќе личности, движња и партии, но актуелниот изборен модел не дозволувал посилен настап во Собранието бидејќи поделени во шест изборни единици нивните гласови…

Проф. д-р. Калајџиев за ПОЛИТИКА: Политичките елити имаат договор да не одговараат, а тоа се гледа…

Подготвил: Христо Ловачев Како ја оценувате моменталната ситуација и состојбите поврзани со СЈО и во која насока очекувате да се движи понатаму? Проф. Калајџиев: Правно гледано наједноставно и најправилно е СЈО да го заврши мандатот кој го…

Петар Богојески: Сакаме опозиција што не е под контрола на Заев

Петар Богојески, поранешниот заменик- генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, познат и како еден од иницијаторите за реформи во партијата, деновиве објави колумна во која повика на македонски општествен договор, наречен „Македонски концепт“.…

Лазаровски: Крајната мисија на „Македонскиот концепт“ е на идните поколенија да им оставиме држава,…

Сашо Лазаровски е еден од застапниците на новата политичка платформа „Македонски концепт“, која деновиве почна да се промовира во јавноста. Тој е поранешен економски промотор на Агенцијата за инвестиции на Република Македонија, поранешен…