Сѐ за политика на едно место!
Пребарување по категорија

ПОЛИТИКА

Форум на жени-ЛДП: За 50/50 жени на изборните листи, но не како трајно решение

Активно вклучување на Форумот на жени во креирање на јавните политики, подигање на јавната свест за застапеноста на жената како носителка на јавна функција, почитувајќи го принципот на родова базирана еднаквост се клучните приоритети од

ВМРО ДПМНЕ: Скапата струја која ја донесе Бислимовски на Заев му носи пари, нови мотори, мајбах…

Скапата струја која ја донесе Бислимовски на Заев му носи пари, нови мотори, мајбах возила и удобства, а на народот сиромаштија. Заев го постави Бислимовски да ја покачи струјата, и за да Ковачевски му даде 6.4 милиони евра на

СДСМ: Четвртиот сет на антикризнини мерки се платежни картички за пензионери, невработени и…

Владата предводена од СДСМ и во новиот мандат продолжува со креирање и реализација на мерки, со кои им помага на граѓаните и на компаниите полесно да го поминат овој тежок период на пандемија со коронавирусот, се вели во соопштенито од

Сопартијците не ја прифатија оставката на лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села

Сопартијците не ја прифатија оставката на лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, која тој ја понуди на Централното собрание. Села рече дека оставката е морален чин по резултатот на изборите. Сепак највисокото раководството

СДСМ: Нов дебакл на губитникот Мицкоски и очајното ВМРО-ДПМНЕ, нивното лицемерие е препознаено и…

Нов дебакл на очајното ВМРО-ДПМНЕ предводено од губитникот Христијан Мицкоски. Откако видоа дека граѓаните не им даваат поддршка на нивните лицемерни протести, денеска срамот од слабата поддршка се обидоа да го сокријат со наводен

Мисајловски: Бараме поевтина струја за народот и оставка на Бислимоски

Денеска ВМРО-ДПМНЕ повторно е на улица. Како што најавивме пред неколку дена бараме од власта, од оваа мафијашка власт да ги слушне барањата на граѓаните. Ние денеска дојдовме до Регулаторната комисија, јас подоцна ќе ви дадам и едно видео

Јанушев: Денес поднесовме во Управниот суд тужби во однос на начинот на кој што се изврши…

Само што ги поднесовме тужбите во Управниот суд во однос на начинот на кој што се изврши изборот односно верификација на мандатите на останатите односно на дополнителните осум пратеници во Собранието на Република Македонија,

Мицкоски: Нема да поднесам оставка, ќе се борам против сите кои служат на Заев!

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес конференција порача дека не планира да поднесе оставка од функцијата претседател на партијата. Причината зошто до сега се воздржував од јавни настапи беше со цел да оставам

ВМРО ДПМНЕ: Македонија доби влада за продолжување на криминалот, корупцијата и агонијата

Македонија доби влада за продолжување на криминалот, корупцијата и агонијата. Македонија доби влада која зад себе до сега остави скоро 3 милијарди евра нов долг, пропадната банка, најголемата рекетарска афера во модерна Европа, 40.000 нови

Јанушев: Заев повторно ги ветува истите лаги за подобар живот, а имаме нов ТАТ и 40.000 невработени

Ветуваа 30.000 денари плата и тоа не е се, овие избори таа плата е зголемена на 34.000 денари, тоа ќе беше одлично ако првичниве 30.000 денари успеаја да ги постигнат, но како за се останато лага до лага, изјави Игор Јанушев, пратеник и