fbpx
Сѐ за политика на едно место!
Пребарување по категорија

ВЕСТИ

Денеска се регистрирани 147 нови случаи на ковид 19, починаа 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1296 тестирања, а регистрирани се 147 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-64, Куманово-8, Штип-6, Прилеп-3, Тетово-16, Струга-7, Велес-5, Битола-4, Охрид-5,

Русковска ќе го тужи ВМРО-ДПМНЕ поради предизборен спот

Шефицата на Основното јавно Обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, вчера до Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ преку полномошник доставила опомена пред тужба за клевета. Повод за ваквиот потег на

Жан Кастекс е новиот премиер на Франција

Францускиот претседател го назначи Жан Кастекс за нов премиер на земјата. Одлуката е донесена откако претходниот премиер Едуар Филип утрово поднесе оставка. Набргу по неговата оставка, се огласија од Кабинетот на Макрон и најавија

Филипче: Границите остануваат отворени додека не се добијат потребните информации за епидемиолошката…

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче денеска од Охрид информираше дека Комисијата за заразни болести претпладнево остварила комуникација со претставници на околните земји и до крај на денот се очекуваат информации за состојбата

Денеска се регистрирани 165 нови случаи на ковид 19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-71, Куманово-15, Дебар-1, Штип-10, Прилеп-5, Тетово-20, Струга-3, Велес-1, Битола-3,

Боки 13 поднесе пријави за најмалку 30 лица

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски продолжи со поднесување кривични пријави во скопското обвинителство поврзани со предметите „Рекет“ и „Меѓународен сојуз“. Како што истакна неговиот адвокат, Сашо Дуковски, кривичните

Вработен во МВР станал и советник во Општина Арачиново – внатрешна контрола го разгледува случајот

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди поднесе иницијатива за поведување на постапка за утврдување на дициплинска одговорност против Ф.Х. вработен како помлад советник во Одделението за управни

Падна француската влада, премиерот Едуард Филип поднесе оставка

Францускиот премиер Едуард Филип поднесе оставка од функцијата. Со тоа официјално падна француската влада. Сепак, Филип ќе раководи со владините работи, се’ додека не биде именуван нов кабинет. Има најави дека нов премиер би можело да

И покрај заканите, Боки-13 продолжува со поднесувањето кривични пријави

Бојан Јовановски-Боки 13, осуден во предметот „Рекет“, денеска повторно ќе биде спроведен во Основното јавно обвинителство каде што ќе продолжи со поднесувањето кривични пријави против актуелни функционери на власта. Јовановски на 25

Спасовски се сретна со тимот што ја направи првата трансплантација на срце

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски денеска во Владата, придружуван од министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче се сретна со дел од тимот што ја направи првата трансплантација на срце на 23 мај