fbpx
Сѐ за политика на едно место!
Пребарување по категорија

ВЕСТИ

„Охридска Банка“ – дел од „Шпаркасе“ по медиумскиот притисок ги отвори сите филијали

Утрово сликата пред филијалата на „Охридска Банка“ – дел од „Шпаркасе“ сосема различна од таа која ја објавивме вчера. Банката под медиумскиот притисок кој го извршија порталите „Охрид 1“ и „Скопје 1“. По медиумските објави во

30.000 деца од семејства во социјален ризик добија бесплатен интернет за следење на онлајн настава

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски денеска потпиша договор со директорот на Македонски телеком Никола Љушев, за донација на мобилен интернет за далечинско учење за 30.000 основци и средношколци од

Пендаровски-Столтенберг: Со здружени сили за справување со пандемијата со коронавирусот

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски денеска, 7 април, оствари телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. Во телефонскиот разговор претседателот Пендаровски му се заблагодари на

29 нови случаи на Ковид 19, вкупната бројка во земјата е 599 дијагностицирани пациенти, починаа 5…

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни и фебрилни состојби во Скопје починаа 4 пациенти заболени од коронавирус: пациент од Куманово (52г), пациентка од Лабуништа-Струга (65г), пациентка од Челопек – Тетово

Владата донесе уредби со законска сила кои им овозможуваат на превозниците побрз транспорт на стока

Владата донесе уредби со законска сила со цел транспортниот сектор подобро да го организира работењето и да се обезбеди непречен транспорт на стока, за кои денеска на прес-конференција информираше министерот за транспорт и врски, Горан

Инспекторите затворија 48 угостителски објекти и запечатија 215 кафемати

Претседателката на Инспекцискиот совет Магдалена Филиповска-Грашкоска, на денешната прес-конференција во Владата ги презентираше наодите од инспекциски надзори од повеќе инспекциски служби во надлежност на Советот, кои интензивно се

Дополнителни одлуки и објаснувања во новите услови со дополнителни рестрикции на движењето

Како дополнување на Одлуката за изменување на Одлуката за забрана и посебен режим на движење на територијата на Република Северна Македонија, донесена на 36-та седница, за продолжена забрана за движење од понеделник до петок и за време на

Филипче: На Светскиот ден на здравјето упатувам посебно признание до сите здравствени работници

По повод, Меѓународниот ден на здравјето, 7 април, со обраќање до здравствените работници, Министерот за здравство, Венко Филипче им оддава признание за клучната улога која ја имаат тие во здравствената нега и грижата за нашето

(ВИДЕО) Охридска Банка ги остави пензионерите седум дена да чекаат редови за пензии

„Охридска Банка“ ги затвори сите филијали освен една во центарот, со денови не успева да ги достави обновените картички за да се подигаат пари на банкомат па веќе седум дена трае голготата на нејзините најверни коминтенти, охридските

Спасовски: Влегуваме во критична фаза и затоа носиме дополнителни рестрикции за движење за да…

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски, заедно со министерот за здравство д-р Венко Филипче, и д-р Владимир Микиќ од Институтот за јавно здравје, денеска одржаа прес конференција на која информираа за