fbpx
Сѐ за политика на едно место!
Пребарување по категорија

МАКЕДОНИЈА

(ФОТО) Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј одбележан во Рим

Во чест на Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј, 24 Мај, денеска во базиликата Сан Клементе во Рим, делегации на Република Северна Македонија и Република Бугарија, положија цвеќе на гробот на

Чулев: Да ги почитуваме мерките за наскоро животот да се врати во нормала

Министерот Наќе Чулев денеска оствари работна средба и ги посети полициските службеници кои се распоредени на полициските пунктови во околината на Тетово и Гостивар.  На средбата министерот Чулев беше запознаен со активностите кои се

Денеска се потврдени 37 нови случаи на ковид 19

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти во: Скопје-2, Прилеп-7, Велес-2. Во изминатото деноноќие не се регистрирани починати пациенти како последица на ковид-19.

Филипче: Иван е добар, следува најважниот период од неговото закрепнување

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, утрово во Клиниката за Државна Кардиохирургија го посети пациентот на кого му беше трансплантирано срце. „Утрово го посетив Иван, тој е буден и се чуствува добро. Изрази огромна

Спасовски: Визионерската мисија и делото на Светите браќа Кирил и Методиј ја обврзува и нашата…

Во име на Владата на Република Северна Македонија, претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски, им го честита на сите граѓани државниот празник 24 мај, „Св. Кирил и Методиј“ - Ден на сесловенските

Пендаровски: И по повеќе од 11 векови од нивното земско битисување делото на Кирил и Методиј е се…

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, упати честитка по повод одбележувањето на 24 Мај, Денот на словенските просветители Св. Кирил и Методиј. Почитувани сограѓани, Дозволете ми да ви го

(ФОТО) Прва трансплантација на срце – историски ден за македонското здравство

На денешната прес конференција одржана по повод првата трансплантација на срце во нашата земја зборуваа Министерот за здравство Доц. д-р. Венко Филипче, Проф. д-р. Сашко Јовев од државна кардиохирургија, академик д-р. Жан Митрев од „Жан

(ФОТО) Се појави фотографија на која муфтијата Реџепи за рака држи млада девојка, дали ова е…

Фотографија на која е Муфтијата на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи во друштво на млада девојка со која се држи за рака се појави на социјалните мрежи од како претходно беше објавена вест дека Реиз Ел Улема Хаџи Сулејман Ефенди

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Дозволете ми, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, да упатам најискрени честитки до граѓаните со исламска вероисповед, со желба да го поминете празникот во среќа, добро здравје и во хармонија со вашите најблиски. На

Денеска се потврдени 20 нови случаи на ковид 19

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 24 оздравени пациенти во: Скопје-4, Куманово-3, Прилеп-5, Тетово-6, Велес-4 и Битола-2. Во ГОБ „8 септември“ почина пациент од Скопје (63г), примен