fbpx
Сѐ за политика на едно место!
Пребарување по категорија

МАКЕДОНИЈА

На аеродромот во Скопје нападнат офицер за врски од Француската амбасада во Скопје

На 14.02.2020 во 17.15 часот било пријавено дека во зградата на „Меѓународен Аеродром Скопје“, на шалтер бр.14, Е.В.(29) од Р.Албанија со тврд предмет физички го нападнал Т.Р.А.П.Р.(43) од Франција, офицер за врски од Француската амбасада

Петровска: Почитувајте ги законите, така градиме доверба во државата

Дополнителниот заменик на министер Петровска во работна посета на ОВР Струга и Дебар , граничниот премин Ќафасан и полициската станица Франгово. Доследното почитување на законските надлежности и норми, како и целосна примена на

Фатен осомничениот за убиството на Леку

Поради постоење основи на сомнение за сторени казнени дела „убиство“ и „убиство во обид“, Оделението за внатрешни работи Струга, поднесе кривична пријава против К.Л.(33) од струшкото село Ливада како и против Е.О.(39), од истото село, за

Поминаа измените на Изборниот законик, Дебар и Маврово – Росуше од шестата изборна се селат во…

Собранието утрово ги изгласа измените на Изборниот законик. Со 75 гласа „за“ пратениците го изгласаа Предлог-законот за изменување и дополнување на Изборниот законик и Предлог законот за неевидентирани лица во матичната книга на родени.

Пендаровски во Минхен говореше на тркалезната маса „Балкански дијалози“

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, во рамки на посетата на Сојузна Република Германија и учеството на 56. Минхенска безбедносна конференција, вчеравечер говореше на тркалезната маса „Балкански дијалози“.

ВМРО ДПМНЕ: Откако беа договорени изборите Заев покажува дека е способен да ги направи и најниските…

Стравот на Зоран Заев од соочување со македонскиот народ е голем и затоа по секоја цена бега од избори. Откако беа договорени изборите Заев покажува дека е способен да ги направи и најниските работи, само за да не одговара пред

Царовска: Ѓорчев си стави крај на кариерата со тоа што не закажа комисија за покачување на платите…

„Во овие неколку критични денови паѓаат маските и се гледа кој за што се залага, кој за евтина политика, а кој за системски решенија. Влатко Ѓорчев и ВМРО ДПМНЕ покажуваат една несериозност. Ако навистина има потреба да се закаже комисија

Царовска на 360 на Алсат: Лицемерно е после деценија режим и незнаење, Мицковски да нуди економски…

„Лицемерно е однесувањето на Мицковски затоа што имаа 12 години да ја покачат минималната плата, имаа исто толку време да ги зголемат социјалните трансфери, да ги обештетат стечајците, да ги покачат пензиите... Тоа е истото раководство,

Собранието ја разреши Мизрахи од функцијата министер

По речиси шест часа расправа Собранието со 62 гласа „за" ја разреши министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи. Премиерот Оливер Спасовски достави до Собранието предлог за нејзино разрешување. Тој пратениците рече дека

Најчевска: ДУИ е банда на криминалци која ги држи во заробеништво сите граѓани во Република…

Професорката Мирјана Најчевска на својот Фејсбук профил пишува дека ДУИ е банда на криминалци која ги држи во заробеништво сите граѓани во Република Македонија. Нивното делување се сведува на два вида активности:1. Прво, активности кои