fbpx
Сѐ за политика на едно место!
Пребарување по категорија

МАКЕДОНИЈА

Столтемберг: Добредојде во НАТО, Северна Македонија!

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ни посака добредојде во алијансата како нова, 30-та членка. „Добредојде во НАТО, Северна Македонија! Патот беше долг, но напорите вродија со плод. Формалниот процес на пристапување е

Шекеринска: Историска победа на нашата генерација – Република Северна Македонија од денеска е…

„Денеска, нашата генерација ја запиша својата прва историска победа. Денешниот датум – 27 март е датум кој ќе влезе во учебниците на нашата историја. Тоа ќе биде датум на првиот голем успех на нашата независна и суверена држава. Таму ќе

Филипче: Здравствениот систем е подготвен да прифати и да третира пациенти дури и да има раст

Денеска на редовната прес-конференција, министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче ја соопшти состојбата со КОВИД-19 во земјава и истакна дека не треба да има ниту најмал сомнеж дека не се споделуваат точни бројки, бидејќи бројките се

Земјите од регионот и ЕУ договорија зелени коридори за олеснување на транспортот и трговијата на…

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа 30-тата седница на која како прва точка го разгледа и усвои записникот од Дванаесеттиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска

(ВИДЕО) Пендаровски за членството во ЕУ и НАТО: Заслуживме ново поглавје во остварување на…

Изјава на Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, во врска со добивањето на одлука за почеток на преговори со Европската Унија и полноправното членство во НАТО. Почитувани сограѓани, Во овие денови на

Втора хуманитарна активност на „Македонски концепт“ – „Солидарноста на дело“, најзагрозените…

„Македонски концепт“ ја започнува втората хуманитарна активност „Солидарноста на дело“, во рамки на која ќе се посетат повеќе најзагрозени семејства низ државава, кои буквално немаат храна да преживеат, при што ќе им биде дониран пакет со

18 нови случаи на заболени од коронавирус во земјава

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 18 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје – 11, Прилеп – 4, Куманово – 2, Тетово – 1. Со ова, вкупната бројка на дијагностицирани

Европските лидери ја потврдија одлуката за отворање преговори со Скопје и Тирана

Европските лидери синоќа ја потврдија одлуката на министрите за отворање пристапни преговори со Северна Македонија, објави министерот за надворешни работи, Никола Димитров. Европските лидери состанокот го одржаа онлајн, а главна

Заев: 200 милиони евра одат за поддршка на стопанството, на работниците, за да ги сочуваме работните…

Во однос на предложените мерки од страна на СДСМ и како беа тие прифатени од јавноста ,претседателот на СДСМ Заев истакна дека Владата е таа која ќе ги донесе конечните одлуки за мерките, со оглед на капацитетите кои ги има ,но секако

Филипче: Следната недела донација од 500 илјади маски и 20 илјади тестови, реагенси за тестирање на…

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче на редовната прес-конференција за состојбата со коронавирусот во земјава, информираше дека во текот на следната недела како донација треба да пристигнат 500 илјади маски и 20 илјади тестови,