fbpx
Сѐ за политика на едно место!
Пребарување по категорија

РЕГИОН

Kопретседателот на Атлантскиот совет на Бугарија, Дојчев: РС Македонија во НАТО – за Бугарија,…

Доц. Д-р Момчил Доjчев, копретседател на Атлантскиот совет на Бугарија. Неговиот коментар е направен специјално за БГН Присоединувањето на Република Северна Македонија во НАТО е едно големо достигнување за неа. Несомнено, тоа ја

(ФОТО) Во Нови Сад експлодирала бомба под автомобил, повредено едно лице

Силна експлозија се случила вечерва во центарот на Нови Сад околу 19 часот, јавуваат српските медиуми. Според досегашните информации, под џип била поставена експлозивна направата. Првичните информации на некои новосадски медиуми се дека

Новиот косовски министер за одбрана побара од неговиот претходник да му биде советник

Новоименуваниот косовски министер за одрбана Антон Ќуни ја прими денеска официјално должноста, при што побара од неговиот претходник Рустем Бериша да му биде политички советник. Ќуни на примопредавањето на должноста побара од неговиот

Црвен метео аларм објавен за утре во Црна Гора – се очекуваат екстремни временски непогоди

Европската мрежа на метеоролошки станици за утре објави црвен метео аларм на подрачјето на јужна и централна Црна Гора, каде се очекуваат екстремни временски непогоди. Црвениот аларм е објавен поради многу силни ветрови, кои се

Изгласана нова влада во Приштина, премиерот Курти, за министер си го зеде и Бљерим Река

Со 66 гласа ЗА и 10 воздржани, пратениците во косовскиот парламент доцна попладнево ја изгласаа новата Влада на премиерот Албин Курти. Новата влада ќе има 15 министерства, од кои две и` припаднаа на Српската листа и двајца

Блерим Река ќе биде министер за европски интеграции на Косово

Блерим Река, кој беше независен кандидат поддржан од Алијанса за Албанците и БЕСА на претседателските избори во Северна Македонија лани, ќе биде министер за европски интеграции во новата влада на Косово, која ќе ја предводи лидерот на

(ВИДЕО) Гордоста на американците, бомбардерот „Б2 Спирит“ по 20 години повторно виден во Косово

Авион од две милијарди долари, бомбардерот  „Б2 Спирит“  виден во Косово.Неговиот дизајн посетува на „летачко крило“ и го прави скоро невидлив за радарските системи. Бомбаредерот „Б2 Спирит“ осмислен е покрај конвенционалното да може да

Брнабиќ: Не сакам ни да помислам за можноста за граѓанска војна во Црна Гора

Перспективата дека Црна Гора е на ивица на граѓанска војна е толку страшна што не сакам ниту да размислувам на таков начин, изјави денеска премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, истакнувајќи дека на Србија и е најважна регионалната

Косово утре гласа за новиот состав на Владата, ќе има 15 министерства

Лидерите на партиите победнички на вонредните парламентарни избори во Косово, Албин Курти на Движењето Самоопределување (ВВ) и Иса Мустафа на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), објавија денеска дека двете партии потпишаа договор за

Самоопределување и Демократскиот сојуз на Косово се договорија за заедничка влада

Партиите победнички на вонредните парламентарни избори во Косово, Движењето Самоопределување (ВВ) и Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) успеаја денеска да го постигнат конечниот договор за формирање заедничка влада, која ќе ја води лидерот