fbpx
Сѐ за политика на едно место!
Пребарување по категорија

СВЕТ

Коронавирусот причина недвижностите во светот да поевтинат за 30 отсто

Поради коронавирусот, недвижностите во светот се поевтини за 30 отсто, наведува агенцијата за консалтинг „Најт Франк”, а во некои средини, според проценките цените дури се враќаат на нивото од 2010 година, објави Порта3.мк. До пред само

Корона вирусот руската економија ја падна на колена

Апсурдна ситуација: Еден тон руска пченица веќе чини повеќе од еден тон руска нафта. Рубљата значително девалвира, а русите ги очекува гигантско поскапување на сите стоки. Коронавирусот едноставно ја легна руската економија. Кризата со

(ВИДЕО) Утрово силен земјотрес го погоди Загреб

Земјотрес со јачина од 5,3 степени го погоди утрово Загреб во 6 часот и 23 минути. Потоа следел уште еден помал земјотрес со интензитет од пет степени.  „Антишок“ се случил и нешто подоцна со јачина од 3,7 степени. Епицентарот на

(ВИДЕО) Пратеници со скафандери влегоа во бугарскиот Парламент

Пратениците од партијата „Волја“, Веселин Марешки и Кристина Таскова во Парламентот се појавија со заштитна облека, а пратениците од Бугарската социјалистичка партија побараа нивно отстранување со образложение дека дополнително ја

Владата во Словенија овозможи одложување до 1 година, на плаќањето на кредитите за компаниите

Словенечката Влада подготви предлог закон кој предвидува одложување на плаќањето на кредитите за компаниите. Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, одложувањето е договорено во соработка за банките и ќе трае 12 месеци. Оваа уредба

Бугарија за борба против коронавирусот од ЕУ заедно со повратниот фонд ќе добие над 1.3 милијарди…

Бугарија ќе добие 812 милиони евра од објавената сума на ЕУ за борба против коронавирусот. Во петокот, Европската комисија објави дека е подготвена да ја зголеми сумата на 37 милијарди евра за оваа намена, потсетува БНР. Дел од износот ќе

(ВИДЕО) Тепачка во турскиот парламент

Пратениците во турскиот парламент се степаа за време на обраќањето на претставникот на опозицијата Енгин Озкоч. Озкоч претходно го критикуваше турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган поради непочитување на војниците загинати во Сирија, а

(ВИДЕО) Прекинат говорот на Иванов, евакуирана салата во Мелбурн

Бившиот македонски претседател Ѓорѓе Иванов, кој со семејството е на посета на македонските иселеници во Австралија, на 22 ри февруари присуствуваше на гала вечер на покана од „The Macedonian Community Welfare Association“(MCWA). Но, при

(ФОТО) Тешка несреќа во Србија, се судрија два автобуси, има загинати и повредени

Тешка сообраќајна несреќа се случила утринава во Белград. Според српските медиуми, во судир на два автобуси и автомобил во Земун, животот го загуби едно лице додека три се повредени. Порталот Пинк.рс објави фотографии од местото на

Блокиран Твитер профилот на лидерот на српските paдикaли Шешељ, поради говор на омраза

Социјалната мрежа Твитер го блокира профилот на лидерот на српските paдикали, Воислав Шешељ поради, ширење говор на омраза, поточно кршење на правилата на Твитер. Шешељ во последниов периот на Твитер често пишуваше недолични