fbpx
Сѐ за политика на едно место!

Mакедонските државјани на крузерот не се инфицирани со коронавирус

Тројцата македонски членови на екипажот на „Дајмонд Принцес” не се заразени со коронавирусот.

Се работи за двајца мажи и една жена, кои се наоѓаат во добра здравствена состојба, потврдуваат од Министерството за надворешни работи.

Тие се заглавени на закотвениот брод во близина на Јокохама во Јапонија и живеат под режим на епидемиолозите. На 6 февруари беше потврдено дека македонски државјани има на бродот.

Крузерот е во двонеделен карантин во пристаништето Јокохама, откако кај еден патник што се симнал од бродот во Хонг Конг му бил дијагностициран вирусот.

На бродот има околу 3.700 патници и членови на екипаж.

фото: Архива