Breaking News

ВЕСТИ

Светка банка со признание за Коце Трајановски

Поранешниот градоначалник на Град Скопје Коце Трајановски, доби признание од Светска банка. -Денеска сум посебно радосен. Проектите кои ги направив, додека бев градоначалник, за паметен град (smart city) Светската банка ги рангираше меѓу 3-те најдобри проекти во Европа и Централна Азија. Тоа се проекти во кои се применуваат нови технологии …

Read More »

САД ќе издвојат 738 милијарди долари за одбрана

Американскиот претседател Доналд Трамп најави дека ќе го потпише законот за одбрана, кој предвидува 738 милијарди долари наменети за сè, од семеен одмор на војниците до борбени авиони. – Вау, сите наши приоритети влегоа во НДДА: зголемување на платите на нашите војници, изградба на нашата војска, гранична безбедност и вселенски …

Read More »

Лавров: Убиството на Сулејмани е кршење на меѓународното право

– Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, во телефонски разговор со државниот секретар на САД, Мајк Помпео, рече дека убиството на иранскиот командант Касем Сулејмани претставува кршење на меѓународното право,соопшти руското Министерство за надворешни работи. Како што се наведува во соопштението, Лавров и Помпео разговарале за ситуацијата во …

Read More »