ЗАКАНИ кон Боки 13 : Ќе ме замлчите АКО МЕ УБИЕТЕ

Бојан Јовановски познат како Боки 13 на Фејсбук објави дека добива разни форми на закани и притисоци за да го откаже гостувањето кај јутуберот Стефан Лазаров, за каде најави „второ полувреме“ со докази. Боки  посочува дека...

Порака од БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ до СДСМ/ДУИ: МАКЕДОНИЈА Е КОРУМПИРАНА ДРЖАВА

Сметам дека како поранешен Премиер и Претседател на Република Македонија имам право но и обврска да проговорам, барем во кратки црти, за тоа каде според мои согледувања се наоѓаме денес...

Писмо од Републиката – пишува Петар Богојески

Писмо од Републиката Стоејќи исправен и горд пред споменот на основачите на македонската Република, тука од изворот на републиканството и македонството, длабоко убеден во Идеалот на Илинден за слободна Македонија...

ОТВОРЕНО ПИСМО НА ЛУКЕ ГАЛЕСКИ – СУГУРНО Е САМО ДЕКА МАКЕДОНИЈА ЌЕ БИДЕ ПОВТОРНО ТВОЈА

Муса Куса беше либиски разузнавач и подоцна еден од најактивните министри за надворешни работи на режимот на Гадафи. Тој беше ревносен бранител до последниот час на сите политики на системот,...

Голем завршен митинг на ВМРО-ДПМНЕ на градскиот плоштад во Прилеп

Денеска по повод завршување на кампањите за претседателски и парламентарните избори, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи голем народен митинг во општина Прилеп во 20,30 часот на градскиот плоштад. Во Прилеп свое обраќање...

Право на глас на вториот круг од претседателските избори имаат 1.814.317, а на парламентарните 1.815.350 избирачи

На 8 мај, на вториот круг од претседателските избори право на глас имаат 1.814.317 избирачи, додека на парламентарните избори 1.815.350 избирачи. Разликата во гласовите е 1033, генерално поради граѓани кои...

Сите се добредојдени – голем велигденски хепенинг во Ѓорче Петров

Велигденски хепенинг ќе се одржи утре во скопската населба Ѓорче Петров. Настанот го најави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листа во ИЕ 2, Владо Мисајловски. „Почитувани пријатели, ве покануваме...

Силјановска Давкова: За христијаните нема поголем празник од Велигден

Нема за христијаните поголем празник, изјави денеска кандидатката за претседател на државата, Гордана Силјановска Давкова, честитајќи го Велигден пред Соборниот храм во Скопје. – Како се чувствувам? Како и секој...

Г.г. Стефан: Да ги зацврстиме единството и слогата, да ги надминеме разногласијата и меѓусебните поделби

† СТЕФАН, ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЈЕРЕЈСКИ СИНОД, ПО ПОВОД ВЕЛИГДЕНСКИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, ДО МОНАШТВОТО И ДО...

АЛБАНЦИТЕ ГО КРЕВААТ ГЛАСОТ: “Ти Али… од “врховен командант” стана врховен предавник се до врховен криминалец!!!“

Албанците го креваат гласот против Али Ахмети и ДУИ. Траумите од владата на ДУИ и СДСМ ја чувствуваат подеднакво сите во Македонија, а меѓу Албанците од неа се поштедени само...