СТЕВО ПЕНДАРОВСКИ, не бил информиран дека Македонија ја поддржала резолуцијата за Сребреница?!

Ако македонскиот претседател не знае дека Северна Македонија ќе биде коспонзор на резолуцијата за Сребреница, што можам да ви кажам следно? Само прашувам дали тој (Бујар Османи) зборува во името...

„ИЗЈАВАТА НА ОСМАНИ Е ДРСКА“ – Дачиќ реагираше на изјавата дека Македонија ќе биде коспонзор на резолуцијата за геноцид во Сребреница

Тоа е цинизмот што постои на нашите простори, дека е важно да се води антисрпска политика и уште на сето тоа нè повикуваат да учествуваме во тоа. Дали треба да...

АМБАСАДОРКАТА РУСИ непожелна во бугарското Собрание

Новата македонска амбасадорка во Бугарија, Агнеса Руси Поповска не е добредојдена на конститутивната седница на новото бугарско собрание, закажана за 19 октомври, пренесе бугарски „Стандард“. Во текстот стои дека покрај...

ЖАЛНА БУГАРИЈА: ЛОРЕР не влезе, сите криминалци влегоа во Парламент

После завршување на изборите во Бугарија, стана повеќе од јасно за каква популација станува збор и зошто ЕУ е на раб на пропаст поради такви земји членки. Најинтересни се изборните...

ЕК најави дека ќе ги прекине преговорите за членство на Србија бидејќи не воведе санкции кон Русија

Во октомври, Комисијата за надворешна политика на Европскиот парламент ќе расправа за документот со кој се бара од Европската унија да ги продолжи пристапните преговори со Србија само доколку земјата...

Брнабиќ: Србија не ги признава резултатите од референдумот, ама и нема да воведува санкции кон Русија

Српската премиерка Ана Брнабиќ вели дека на средбата со претставниците на јапонските власти во Токио го објаснила ставот на Србија и зошто земјата не воведува санкции кон Русија поради нејзината...

Уште една црна статистика за Македонија: Енергетски најзависна, увезува скоро третина од вкупната потрошувачка на струја

Македонија увезува дури една третина од струјата и е најзависна земја од увоз во регионот. [caption id="attachment_4039" align="aligncenter" width="640"]  [/caption] Над 90 отсто од струјата во Косово е од јаглен,...

ЉУПЧЕ ТРИЕ РАЦЕ, НАТО ќе не брани, ВУЧКО ќе не храни

Во рамки на саемот „Винска визија на Отворен Балкан“, Македонија, Србија и Албанија, потпишаа Договор за обезбеденост со храна. Како што објави министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски...