Земјата денес и во наредните денови ЌЕ БИДЕ ПОГОДЕНА од силна геомагнетна БУРА

Земјата денес и во наредните денови ќе биде погодена од силна геомагнетна бура која предизвикува ерупции на површината на Сонцето до кои дошло претходните денови, соопштила Националната океанска и атмосферска...

Боки 13: ОВА Е ПОЧЕТОК НА БИТКА СО ЦЕЛА КРИМИНАЛНА БАНДА

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 утрово бил повикан на информативен разговор во полициска станица бил пријавен од уште Зоран Милески Кичеец со кого беа осудени во предметот...

Силјановска Давкова: За христијаните нема поголем празник од Велигден

Нема за христијаните поголем празник, изјави денеска кандидатката за претседател на државата, Гордана Силјановска Давкова, честитајќи го Велигден пред Соборниот храм во Скопје. – Како се чувствувам? Како и секој...

Г.г. Стефан: Да ги зацврстиме единството и слогата, да ги надминеме разногласијата и меѓусебните поделби

† СТЕФАН, ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЈЕРЕЈСКИ СИНОД, ПО ПОВОД ВЕЛИГДЕНСКИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, ДО МОНАШТВОТО И ДО...

“Никој нема право да се откажува од апостолот на македонската револуционерна борба Гоце Делчев“

Никој нема право да се откажува од апостолот на македонската револуционерна борба Гоце Делчев! Никогаш нема да дозволиме некој во наше име да ја фалсификува македонската историјата во која нема...

МИЦКОСКИ: Денеска се поклонуваме на македонскиот великан Гоце Делчев, со желба за НАЦИОНАЛНО и ОПШТЕСТВЕНО ОБЕДИНУВАЊЕ

Најпрвин ќе ми дозволите на сите православни христијани да им го честитам Христовото воскресение, да им посакам на сите граѓани во Македонија и насекаде во светот благосостојба, мир, љубов, хармонија...

Советот за човекови права расправа за состојбата во Македонија

Грција повика да се подобри имплементацијата на меѓународните договори. Ваков коментар имаше денеска грчкиот претставник, упатен до Македонија, од „Палатата на нациите“ во Женева, за време на прегледот на состојбата...

Една недела до одржување на изборите, партиите продолжуваат со предизборните активности

На една недела до одржувањето на парламентарните избори и вториот круг на претседателските избори, продолжуваат препукувањата меѓу партиите, а во фокусот се и условите на партиите за постизборните коалицирања. И...