Милошоски: Во среда може да броиме 62 пратеници, продолжуваме со преговорите со ВРЕДИ, а потоа и со ЗНАМ

Време е ДУИ да оди во опозиција, порача Антонио Милошоски член на ИК на  ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување во емисијата За или против на ТВ Алфа. Милошоски ги искоментира изјавите на лидерот...

Гордана Силјановска Давкова во наредните пет години ќе ја води Македонија напред – „Ќе бидам претседателка и на левата и на десната страна, на сите граѓани“

Од денеска почнува петгодишниот претседателски мандат на Силјановска-Давкова, која е шести претседател и прва претседателка од осамостојувањето на државата. На претседателските избори кои се одржаа на 24 април и 8...

Гордана Силјановска – Давкова е шестиот претседател на Македонија и прва жена избрана на оваа позиција

Универзитетската професорка Гордана Силјановска - Давкова е шестиот претседател на Македонија и прва жена која е избрана на оваа позиција. Силјановска-Давкова поддржана од ВМРО-ДПМНЕ на вториот круг од Претседателските избори...

ДИК ЈА ПОТВРДИ ИСТОРИСКАТА ПОБЕДА НА ГОРДАНА СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА И ВМРО-ДПМНЕ И ЗАСЛУЖЕНИОТ ПОРАЗ НА СДСМ

Државната изборна комисија (ДИК)  ги објави првичните и официјални резултати од 100 отсто преброените гласови од претседателските и парламентарните избори. Кандидатката за претседателка на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова освила 561.001 глас, а...

Изборите ќе ги следат 1078 домашни и 770 странски набљудувачи

Утрешното гласање, вториот круг за претседател и парламентарните избори ќе ги следат вкупно 1999 набљудувачи, преведувачи и странски новинари. Акредитирани се 1.078 домашни набљудувачи, потоа 770 странски набљудувачи. Вообичаено за...

ИЗБОРЕН МОЛК

Од вечерва на полноќ почнува изборниот молк за претседателските и за парламентарните избори, кој ќе трае до 19 часот на 8 мај. Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги информира...

Ковачки до активистите на ДУИ: За поткуп се лежи во затвор, на 9-ти мај нема да ве спаси ниту Али Ахмети, ќе одговарате до еден

Лудилото со поткуп од страна на ДУИ и СДС не застанува. Штотуку ме информираа дека кај активисти на ДУИ било пронајдено оружје, биле пронајдени пари и биле пронајдени списоци за...

Порака од БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ до СДСМ/ДУИ: МАКЕДОНИЈА Е КОРУМПИРАНА ДРЖАВА

Сметам дека како поранешен Премиер и Претседател на Република Македонија имам право но и обврска да проговорам, барем во кратки црти, за тоа каде според мои согледувања се наоѓаме денес...

Писмо од Републиката – пишува Петар Богојески

Писмо од Републиката Стоејќи исправен и горд пред споменот на основачите на македонската Република, тука од изворот на републиканството и македонството, длабоко убеден во Идеалот на Илинден за слободна Македонија...