Србија со силна поддршка на Русија во ООН

Читаност: 0
Време:46 Секунди

Српскиот претседател Александар Вучиќ се сретна со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на маргините на 77. сесија на Генералното собрание на ОН во Њујорк.

Вучиќ пред средбата со шефот на руската дипломатија на новинарско прашање го коментираше ставот на Белград во однос на антируските санкции.

 

– До сега немаше никакви санкции и се надевам дека нема да ги има – рече Вучиќ на руски.

– Денеска разговарав со министерот Лавров и ја повторив решеноста на Србија да ги почитува Повелбата на ОН и Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН и се заблагодарив за поддршката за територијалниот интегритет и суверенитет на Србија. Се разбира, разговаравме и за севкупните билатерални односи – напиша Вучиќ на својот Инстаграм профил „будучностсебијеав“.

Претседателот на Србија пред српските новинари во Њујорк говорејќи за неговата активност во ОН изјави дека е речиси сигурен дека западните сили ќе се обидат да ја исклучат Русија од Советот за безбедност на Обединетите нации.

Menu
Social profiles