Оние од ДУИ се однесуваат како Македонија да е нивна сопственост, тоа им го дозволи продолжената рака на Заев – Димитар Ковачевски

Носителот на ИЕ3 и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки од митингот во Велес порача дека е време за промени, Македонија повторно да биде горда. Велешани заслужуваат посветла иднина и просперитетна држава, а тоа е можно само со ВМРО-ДПМНЕ и идниот претседател на државата, Гордана Силјановска Давкова.

„Изминативе 7 години наместо да живееме, ние преживуваме. Наместо да ја водат државата напред, владата на ДУИ и измеќарите од СДС секојдневно приредуваа нови скандали и коруптивни афери. Наместо да имаме богати граѓани, изминатите 7 години имавме богати министри на кои богатството секојдневно им се окрупнува, додека вие осиромашувавте. Во секој тендер гледаа процент, а од секоја работа имаа екстра заработувачка“, рече тој.

„Затоа сега влегуваме во финалето за конечно враќање на Македонија во рацете на граѓаните, и конечно ставање крај на ова неспособно и криминално владеење на корумпираните од СДС и ДУИ. Ова е последна шанса за победа на Македонија“, нагласи Ковачки.

Тој посочи дека Владата на СДС и ДУИ донесе само беда и сиромаштија. Наместо да испорача резултати за граѓаните, Ковачевски Димитар слугата на Али Ахмети, испорача се што му беше наредено од ДУИ. Затоа во Македонија граѓаните имаат чувство дека се граѓани од втор ред, бидејќи државата е во рацете на неколкумина кои што глумат елита, додека овој народ, едвај преживува.

„Оние од ДУИ се однесуваат како Македонија да е нивна сопственост. А, тоа им го дозволи Ковачевски Димитар, кој е продолжена рака на Зоран Заев, бидејќи тој истиот на нелегитимен начин, за да седне во таа незаслужена фотелја беше поддржан од Ахмети“, појасни Ковачки.

Ковачки укажа дека Пендаровски Стево, наместо да им се спротивстави, мудро набљудуваше и молчеше. За ниту еден криминален скандал и афера од страна на ДУИ и измеќарите од СДС, збор не изусти, само за да му се додвори на Али Ахмети.

„Таков претседател, кој е нем посматрач на крадењето на Македонија, народот не го заслужува. Имавме влада и претседател на Македонија кои на секое ново национално понижување и негирање на државата, молчеа и не се спротивставуваа. Имавме влада и претседател кои се откажаа од македонскиот јазик, историја и идентитет, само за да им се допаднат на оние од надвор. Прифатија се што им се стави на маса, и го понижија Македонецот и македонскиот народ“, истакна Ковачки.

„За ова и секое претходно понижување мораме да ги казниме. А, тоа се случува на денот на изборите. Најпрво на 24-ти април, а после и на 8-ми мај. Да ги поразиме и да ги испратиме на темната страна на историјата. Да ги испратиме и да им покажеме дека македонскиот народ е за промени. Да им се спротивставиме сплотени и обединети, со масовна излезност на изборите, затоа што тоа е единствениот начин за да ја трансформираме Македонија“, порача Ковачки.

Ковачки рече дека сега е време за промени, промените се во рацете на граѓаните.