ОСВЕТЕН манастирот Св. 40 Маченици на Смилковско езеро

Се освети манастирот Св. 40 Маченици изграден на Смилковското езеро во слава и сеќавање на Филип Славковски, Александар Наќевски, Цветанчо Ацковски, Кире Трпковски и Борче Стевковски кои пред 12 години беа кукавички убиени на ова место.

-Со изградбата на овој манастир, грозоморниот чин на убиството нема никогаш да се заборави и никогаш да не се повтори! Чинот на осветување го изврши неговото блаженство, Архепископот Охридски и Македонски Господин Господин Стефан, вели потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листа во ИЕ 2, Владо Мисајловски, кој денска присуствуваше на осветувањето заедно со лидерот на партијата Христијан Мицкоски, министерот за внатрешни работи Панче Тошковски, пратениците Жаклина Пешевска и Зоран Коцевски, како и градоначалниците на општина Гази Баба и Бутел, Бобан Стефковски и Дарко Костовски.